Odnawialne źródła energii jako baza domowych układów grzewczych

OZE to takie, jakich pożytkowanie nie wiąże się z ich długotrwałym brakiem, bo odnawiają się w stosunkowo szybkim tempie. To żłoża natury, które pomimo nieprzerwalnego zużywania odbudowują się od nowa, ponieważ cykle ich odtwarzania trwają niedługo i nadal istnieją warunki, by trwały one w przyrodzie.

Do grupy OZE zaliczamy m.in.: promieniowanie słoneczne, wiatr, deszcze, ruchy wód, geotermię i biomasę.

Promieniowanie słoneczne jest najbardziej popularnym z grupy odnawialnych źródeł energii. Do niedawna wykorzystywanie energii słonecznej było niezbyt korzystne finansowo, ponieważ wartość budowy tej instalacji był bardzo wysoki. Za sprawą upowszechnienia układu dofinansowania korzystanie z energii słońca jest coraz bardziej popularne. Instalacje grzewcze oparte są o solary służące do podgrzewania wody oraz fotowoltaniczne pożytkujące energię słoneczną do wytwarzania energii elektrycznej. Nowoczesne układy oparte o odnawialne źródła energii mogą skorzystać nie tylko z pełnego nasłonecznienia, lecz również z energii promieni rozproszonych. Dzięki temu panele fotowoltaniczne tworzą energię słoneczną choćby w zachmurzone dni i deszczowe. Ma to wpływ na znaczną intratność układów grzewczych.

Na polskim rynku znaczną renomę zyskują również elektrownie wiatrowe i pompy ciepła. Polska ma bardzo dobre warunki do wykorzystania energii wiatru ciepłych wód podziemnych. Siła wiatru za pomocą turbin wiatrowych zamieniana jest w energię elektryczną i wykorzystywana do zasilania domów. Ciepło ziemi można wykorzystywać do wytworzenia energii użytkowej, czyli prądu i ciepła.

W przypadku układów grzewczych w domach budynkach do ogrzewania oddzielnego budynku można wykorzystać energię wód podziemnych z wykorzystaniem pomp ciepła. Mogą być one stosowane do klimatyzacji i ogrzewania wnętrza.