Najtańsze piece dwufunkcyjne – ostatnia okazja

W połowie września 2015 roku wkroczyły w obieg najnowsze przepisy, jakie ustanowiły dla wytwórców restrykcje w sprawie wprowadzenia do obrotu pieców zasilanych gazem o sprawności mniejszej niż 86 %. Wynikiem tego jest redukcja asortymentu zasadniczo jedynie do kotłów kondensacyjnych dla nowych instalacji centralnego ogrzewania. Do września 2018 warunkowo mogą być produkowane na wymogi UE kotły z otwartą komorą dwudwubiegowe, jakie w polskich realiach są fundamentem przy wymianie kotła dwuobiegowego w domu np:

– Kocioł gazowy dwufunkcyjny Beretta Quadra II 8-24kW

– Kocioł na gaz dwufunkcyjny Junkers Ceraclass 14-24kW

– Kocioł gazowy dwufunkcyjny Vaillant atmoTEC pro 9-24kW

– Piec na gaz dwupłaszczowy Ariston Clas Evo 10-24kW

Także tylko i wyłącznie do września 2018 na wymogi UE będą wytwarzane najtańsze piece kondensacyjne o wysokiej emisji tlenków azotu, które są alternatywą dla pieców z komorą zamkniętą, takie jak np.:

– Piec na gaz dwufunkcyjny Junkers Cerapur Midi 7-24kW kondensacyjny

Piece gazowe tego rodzaju prawdopodobnie będą jeszcze jakiś czas obecne na rynku do zakończenia zapasów magazynowych i będą mogły być montowane. Wyznacznikiem jest tu zapis o „wprowadzeniu towaru do obrotu”. Jeżeli towar znalazł się w obrocie (w magazynie sprzedawcy, salony sprzedaży) przed graniczną datą, to jest możliwość legalnej sprzedaży i instalacji. Co w sytuacji, gdy zakończy się rezerwa magazynowa? Na rynku zostają podstawowe kotły z funkcją kondensacji wypełniające wyższe wymogi do efektywności jak i emisji związków azotowych.Osoby, które będą wymieniały przestarzały piec dwufunkcyjny, będą zmuszone ponieść wyższe koszty na zakup pieca kondensacyjnego, a także przeróbki systemu szachtowego.