Programator Danfoss Icon – Regulacja PWM

Programatory Danfoss Icon to nowe urządzenia dopisane do oferty w 2017 roku dedykowane do podłogówki. Propozycja Danfoss Icon opiera się na dwóch typach. Podstawowy model, w którym nastawiamy temperaturę i wskazujemy rodzaj ogrzewania podłogowego zależny od bezwładności cieplnej, jest bardzo prosty w obsłudze. Kolejne urządzenie ma dodatkowo programator 7-mio dniowy oraz łącze na opcjonalny czujnik temperatury podłogi. Daje to możliwość automatycznego obniżania temperatur na noc i gdy jesteśmy poza domem według jednego z wybranych cykli 7-mio dniowych. Z uwagi na to mamy możliwość obniżyć rachunki za ogrzewanie. Dodatkowy czujnik podłogowy warto zamontować, gdy:

– temperatura podłogi ma być na stałym poziomie,

– mamy zasilanie układu podłogowego z pieca wysokotemperaturowego (np. stałopalnego) i chcemy dopilnować, aby nie przegrzać podłogi wtedy, gdy jest wykonana z drewna.

Regulacja PWM

Sterowanie szerokością impulsu (PWM) to najskuteczniejsza metoda regulacji obiegiem grzejnym o znacznej bezwładności cieplnej. Do takich układów grzejnych należą:

– wodna podłogówka

– elektryczne ogrzewanie podłogowe

– wodne ogrzewanie podłogowe w starszych układach o znacznej pojemności wodnej

W odróżnieniu od podstawowego termostatu, jaki uruchamia się i kończy pracę jedynie dla ustawionej temperatury, regulator PWM robi to inaczej. Wybiera „okna czasowe” uruchomienia i wyłączenia elementu grzewczego tak, by utrzymać temperaturę najbliżej wybranej temperatury i dogrzewa: małymi impulsami nawet, kiedy temperatura finalna została uzyskana. Dzięki temu prędzej reaguje na zmiany temperatury, co skutkuje większą ekonomiką pracy. Termostaty Danfoss Icon mogą kierować napędami elektrycznymi 230V o łącznej mocy do 10W. Z uwagi na dobrą cenę można pokusić się o dopasowanie ich do grzania elektrycznego. wystarczające jest, by dołożyć mini przekaźnik z cewką na 230V i łączami o maksymalnym obciążeniu 16 A. Cena takiego urządzenia to około 16-20 zł. Takie rozwiązanie podpowiadamy zainteresowanym z wiedzą elektrotechniczną.