Jaka klimatyzacja do domu

Wybór urządzenia klimatyzacyjnego jest zależny od kilku elementów: możliwości zamontowania, wielkości chłodzonej przestrzeni oraz opcji dodatkowych. typowe systemy klimatyzacji w wersji split wymagają ingerencji w elewację budynku. Trzeba znaleźć właściwe miejsce na moduł zewnętrzny oraz rozprowadzić do pomieszczeń przewody z czynnikiem chłodzącym do zasilania urządzeń wewnętrznych.

Zakładając na zewnątrz jednostkę zewnętrzną należy mieć na uwadze że poziom hałasu na granicy naszej posesji nie może przekroczyć 50dB. Należy przeliczyć dodatkowo wartości z karty technicznej w zależności od odległości. Elementy wewnętrzne klimatyzatora mogą być wykonane jako ścienne lub sufitowe.

Przykładem takiego urządzenia jestKlimatyzator Saunier Duval grzewczo-chłodzący 2,8/2,6kW. Moc klimatyzatora w dużej mierze wynika z wielkości budynku. Najczęściej przyjmuje się wartości na poziomie 80-120 W mocy chłodzącej na m2 pomieszczenia dla wysokości 2,7m. Ogromny wpływ ma także ilość światła słonecznego a tym samy okna. W pomieszczeniach wykorzystywanych prze grupy osób należy także mieć na uwadze ich ilość oraz moc na poziomie 150-180W od osoby w zależności od wykonywanych aktywności.

Z opcji dodatkowych warto rozważyć opcję ogrzewania. Współczesne klimatyzatory w ze sprężarką inwerterową potrafią efektywnie dogrzewać pomieszczenie w okresach jesieni i wiosny a nawet w okresie zimowym. Koszt ogrzewania klimatyzatorem jest dwa razy niższy niż grzejnikami akumulacyjnymi.