Wybór klimatyzatora jest zależny od kilku elementów: możliwości zamontowania, kubatury chłodzonej przestrzeni oraz funkcji dodatkowych. Klasyczne systemy chłodzenia w wersji split wymagają montażu jednostki na budynku. Należy znaleźć odpowiednie miejsce na moduł zewnętrzny oraz doprowadzić do pomieszczeń przewody z czynnikiem chłodzącym do zasilania urządzeń wewnętrznych.

Zakładając na zewnątrz jednostkę zewnętrzną trzeba pamiętać że poziom hałasu na granicy działki nie może przekroczyć 50dB. Należy przeliczyć dodatkowo wartości z karty technicznej w zależności warunków zabudowy. Elementy wewnętrzne klimatyzatora mogą być zamontowane jako ścienne lub sufitowe.

Warto zobaczyć np.:Klimatyzator Saunier Duval grzewczo-chłodzący 6,45/6,45kW. Moc klimatyzatora w dużej mierze zależy od wielkości chłodzonej przestrzeni. Najczęściej zakłada się moce na poziomie 80-120 W mocy chłodzącej na m2 przestrzeni użytkowej dla wysokości 2,65m. Duży wpływ ma także ilość światła słonecznego a tym samy okna. W pomieszczeniach wykorzystywanych prze grupy osób należy także mieć na uwadze ich ilość oraz moc na poziomie 120-180W od osoby w zależności od charakteru aktywności.

Z funkcji dodatkowych warto wybrać opcję grzania. Współczesne urządzenia w potrafią skutecznie dogrzewać pomieszczenie w okresach jesieni i wiosny a nawet przy lekkiej zimie. Koszt takiego ogrzewania jest dużo niższy niż konwektorami elektrycznymi.